3 fakty, które warto znać na temat pożyczki z poręczycielem

pożyczki z poręczeniem

Instytucje pozabankowe wychodzące naprzeciw potrzebom klientów już wiele lat temu wprowadziły na rynek finansowy pożyczki z poręczeniem. Opcja ta jest szczególnie korzystna dla tych, którym banki i większość parabanków odmawiała udzielenia zobowiązania ze względu na trudną sytuację finansową, na którą składa się między innymi kiepska historia kredytowa, brak zdolności czy posiadanie innych zobowiązań i zadłużeń. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu takiego zobowiązania warto poznać istotne informacje, jakie są z nim związane.

1. Pożyczki z poręczycielem przez internet

Jak wiadomo poręczenie wymaga dwóch osób – pożyczkobiorcy i gwaranta. W takim przypadku zaciągnięcie zobowiązania online wydawać się może nierealne. Ale czy na pewno? Otóż okazuje się, że wnioskowanie o przyznanie pożyczki z poręczycielem może być odbyć się nie tylko poprzez stronę internetową instytucji, ale również trwać zaledwie jeden dzień. Pierwszym etapem jest wypełnienie wniosku, w którym wskazane są dane i wnioskującego i poręczyciela. W następnej kolejności firma pożyczkowa kontaktuje się z pożyczkobiorcą i żyrantem. Jeśli proces weryfikacyjny zakończy się pomyślnie, a wniosek zostanie zatwierdzony, pożyczkobiorca otrzyma pieniądze na rachunek bankowy.

2. Nie każdy może poręczyć

Instytucje pozabankowe kierują się jasno określonymi kryteriami, które poręczyciel musi spełnić. Najczęściej są to:

  • wiek od 18 do 60-75 lat

  • obywatelstwo polskie

  • dobra zdolność kredytowa

  • posiadanie nieruchomości na własność

  • dodatkowo poręczyciel nie może być w stanie upadłości konsumenckiej.

Według Kodeksu Cywilnego (art. 8761) gwarant jest zabezpieczeniem firmy pożyczkowej przed poniesieniem strat, dlatego tak rygorystyczne wymagania skierowane są przede wszystkim w jego kierunku.

3. Bez dochodów się nie da

Choć formę zabezpieczenia dla instytucji finansowej stanowi poręczenie osoby z dobrą zdolnością kredytową, to nie znaczy, że wymagań wobec samego pożyczkobiorcy nie ma wcale. Poręczenie daje możliwość zaciągnięcia zobowiązania, ale główna odpowiedzialność za nie leży po stronie wnioskującego.

1https://www.arslege.pl/istota-umowy-poreczenia/k9/a6399/

Author: admin