Chargeback–czym jest reklamacja płatności kartą?

płatność kartą

Możliwość ubiegania się o zwrot płatności daje konsumentom szansę na uniknięcie niekorzystnych sytuacji. Płacenie kartą jest powszechne i wygodne, jednak w niektórych sytuacjach prowadzi do nieuzasadnionego obciążenia rachunku. Wtedy można wnioskować o chargeback i odzyskać zajęte środki.

Kto może skorzystać z usług chargeback?

Chargeback to obciążenie zwrotne, czyli zwrot pieniędzy na rachunek bankowy klienta, które wydane zostały w wyniku realizacji płatności kartą. Usługa zarezerwowana jest dla posiadaczy wszystkich rodzajów kart MasterCard i Visa, a więc zarówno kart kredytowych, jak i debetowych oraz przedpłaconych. Zwrot środków nie obejmuje błędnie wykonanych przelewów bankowych oraz wpłat do wpłatomatu, natomiast dotyczy wypłat z bankomatów, a także płatności kartą stacjonarnie i internetowo.

Jeśli okaże się, że karta płatnicza została obciążona w wyniku błędu lub nieuczciwości sprzedawcy, konsument może zwrócić się do banku w celu odzyskania pieniędzy. Pierwszy, krokiem jest poinformowanie instytucji o zaistniałej sytuacji. Można to zrobić osobiście, pisemnie lub telefonicznie. Najszybszym rozwiązaniem jest kontakt przez infolinię. Zadaniem konsultanta jest poinformowanie, jakie dokumenty i dowody będą potrzebne w celu uzasadnienia reklamacji.

Kiedy usługa chargeback może być niezbędna?

Choć w większości przypadków płacenie kartą płatniczą przebiega bez większych problemów, to zdarzają się błędy, a także celowe działanie, w wyniku którego karta konsumenta zostaje obciążona bez wyraźnych wskazań. Do takich sytuacji należy przede wszystkim nieuczciwe działanie sprzedawcy. Konsument może ubiegać się o zwrot środków wpłaconych za zakup towaru, który do niego nie dotarł, jest uszkodzony lub niezgodny z opisem. Zdarzyć się również może, że w wyniku błędu autoryzacji płatności, karta zostanie obciążona większą kwotą. Chargeback możliwy jest również wtedy, gdy w historii rachunku bankowego pojawiają się transakcje, których właściciel konta nie dokonywał.

Author: admin