Co to jest i na czym polega leasing?

Możliwość posiadania nowego samochodu bez konieczności wykładania od razu kwoty całej jego wartości jest możliwe. Pachnące nowością auto dostępne jest poprzez płacenie comiesięcznych rat, a po upłynięciu terminu zawartego w umowie można skorzystać z następnej oferty wybierając kolejny model. Brzmi jak bajka i dla wielu to rzeczywiście bardzo korzystne rozwiązanie. Jednak ma także swoje wady.

Co warto wiedzieć o leasingu?

Usługa oferowana przez firmy leasingowe polega na udostępnieniu samochodu osobie, które będzie co miesiąc przez wyznaczony czas uiszczać ustaloną wcześniej opłatę. Jedną z najkorzystniejszych możliwości jest leasing z wpłatą własną. Pozwala to zmniejszyć wysokość rat oraz skrócić okres, na który umowa zostanie zawarta. Nie każdy salon wymaga takiej wpłaty, jednak wielu korzystających dokonuje jej dobrowolnie z tego względu, że comiesięczne płatności są nawet o 50 proc. niższe, niż bez wpłacenia większej sumy na początku. Dla wielu firm minimalny próg to 10 proc., choć według statystyk zaleca się, by było to nie mniej niż 30 proc. wartości samochodu. Należy mieć jednak świadomość, że podczas korzystania z pojazdu wszelkie opłaty związane z jego serwisowaniem leżą po stronie użytkownika. W przypadku auta na leasing naprawy muszą być wykonywane w autoryzowanych warsztatach, co przyczynia się do zwiększenia kosztów związanych z taką formą nabycia pojazdu.

Kiedy umowa dobiegnie końca

Klient firmy leasingowej ma dwie możliwości. Pierwszą jest odkupienie auta od salonu, co wiąże się zazwyczaj z podwyższoną ostatnią ratą. Stając się właścicielem samochodu można go zatrzymać dla siebie lub sprzedać. Należy mieć jednak świadomość, że wartość pojazdu z każdym rokiem maleje, dlatego korzystając z zawarcia umowy na maksymalny okres, po jej zakończeniu auto jest już kilkuletnie. Inną opcją jest odsprzedanie samochodu firmie i wybranie nowego modelu. Jest to częściej wybierane rozwiązanie, ponieważ klient nie musi szukać osoby, która byłaby zainteresowana kupnem, a firma może sprzedać auto jako poleasingowe w całkiem dobrej cenie.

Author: admin