Co zrobić, gdy ktoś wyłudził pożyczkę na twój dowód?

Otrzymanie wezwania do zapłaty, kiedy nie posiadamy żadnego zaciągniętego zobowiązania może być szokujące, ale wymaga zdecydowanego działania. W czasach, kiedy proces otrzymania pożyczki, szczególnie kiedyś częstą praktyką było branie pożyczek na dowód w parabankach. Aktualnie firmy takie jak choćby FamilyLoan zabezpieczają się przed taką sytuacją i często aby wziąć pożyczkę potrzebny jest żyrant, które są tego zupełnie nieświadome. Należy zwrócić uwagę na lepszą ochronę swoich danych, ponieważ udowodnienie swojej niewinności może być niezwykle trudne.

W jakich sytuacjach dochodzi do wyłudzenia danych?

Dowód osobisty powinien być okazywany z dużą ostrożnością. W o wiele lepszym kierunku sprawa się toczy, jeśli dokument został zgubiony, o czym powiadomiono policję, jednak taki scenariusz to mały procent wszystkich historii związanych z wyłudzeniem pożyczki dla zadłużonych. Wielokrotnie skan dowodu jest przesyłany przez nas samych. Ma to miejsce zazwyczaj podczas rekrutacji na znalezione w ofertach pracy stanowisko. Osoba podszywająca się pod firmę wymaga potwierdzenia wskazanych danych poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego. Takie kryterium powinno od razu wzbudzić wątpliwości. Zdarza się również, że nieuczciwa firma pożyczkowa, w której braliśmy chwilówkę, wykorzysta udostępnione dokumenty.

Jak się przed tym zabezpieczyć?

Biuro Informacji Kredytowej stworzyło narzędzie – Alerty BIK. Korzystając z niego można mieć pewność, że bez naszej wiedzy na nasze dane nie zostanie zaciągnięta żadna pożyczka. Mechanizm bowiem przesyła powiadomienia w momencie, gdy jakaś instytucja sprawdza naszą historię w BIK. Jeśli obecnie nie bierzemy żadnej pożyczki to sygnał, że ktoś się pod nas podszywa.

A co jeśli ktoś już wyłudził pożyczkę na nasz dowód?

Jeśli dokument został zgubiony, a informacja ta trafiła na policję, należy niezwłocznie udać się do banku z potwierdzeniem przyjęcia przez policję zgłoszenia o zagubieniu dokumentu tożsamości. Jeśli jednak dane zostały wyłudzone w inny sposób, o wiele trudniej będzie udowodnić swoją niewinność. Sprawa najczęściej kończy się przed sądem.

Author: admin