Jak płacić BLIKIEM?

Płacenie kartą i BLIKIEM to niezwykle korzystne rozwiązania, które usprawniają procedury dokonywania różnych transakcji. BLIK ma jednak przewagę nad kartami płatniczymi, ponieważ mało kto obecnie wychodzi z domu bez telefonu. O wiele częściej zdarza się za to, że w domu pozostanie portfel z gotówką i kartami. Płacenie BLIKIEM jest bardzo proste i przede wszystkim szybkie.

BLIK – co to takiego?

Polski Standard Płatności to spółka, która stworzyła BLIK, czyli polski system płatności mobilnych. Polega on na generowaniu specjalnego, jednorazowego kodu, którym należy zatwierdzić transakcję. System ten wykorzystywany jest przez zaledwie kilka banków, a całość obsługuje Krajowa Rada Rozliczeniowa. Dzięki niemu można nie tylko dokonywać płatności w sklepach i innych punktach naziemnych, ale także tych internetowych. Ponadto BLIK usprawnia wypłaty gotówki z bankomatów oraz przelewy na telefon.

Kiedy można płacić BLIK?

Aby móc dokonać w ten sposób transakcji konieczne jest spełnienie kilku warunków. Najważniejszą jest posiadanie bankowości internetowej. Tylko dzięki temu możliwe będzie pobranie aplikacji do bankowości mobilnej tej instytucji, w której posiadamy rachunek bankowy. Aplikacja natomiast potrzebna jest do tego, by wygenerować 6-cyfrowy kod. Ważne więc również jest to, by posiadany telefon był w stanie ją obsługiwać. Choć wydawać by się mogło, że współcześnie nie będzie z tym problemu, ponieważ obecnie proponowane telefony są zaawansowane technologicznie, to należy pomyśleć o starszych, którzy mogą korzystać jeszcze z urządzeń nie przystosowanych do takich działań.

Jak przebiega transakcja?

Płacąc w sklepie internetowym, stacjonarnym czy wypłacając gotówkę z bankomatu procedura wygląda bardzo podobnie. W aplikacji bankowości mobilnej należy wcisnąć „BLIK”, a następnie „kod BLIK”. Wyświetli nam się 6-cyfrowy numer, który ważny będzie zaledwie przez 2 minuty. Należy go wpisać we wskazanym miejscu i zatwierdzić. Proces ten można jeszcze bardziej przyspieszyć poprzez zapisanie sklepu internetowego lub przeglądarki. Przy następnych zakupach wystarczy jedno kliknięcie, aby dokonać transakcji.

Author: admin