Pożyczka dla bezrobotnych i zadłużonych – ciekawostki

Pożyczka dla bezrobotnych i zadłużonych

Kredyty konsumenckie to jedne z najczęściej wybieranych produktów finansowych wśród klientów banków i instytucji pozabankowych. Oferta jest naprawdę szeroka, co pozwala dopasować warunki do indywidualnych możliwości. Czy sytuacja komplikuje się w przypadku osób bezrobotnych i zadłużeniami? Mogłoby się wydawać, że w takie sytuacji będzie bardzo trudno otrzymać nawet nieduże zobowiązanie. Nic bardziej mylnego!

Bezrobocie – czy zawsze oznacza brak dochodu?

Oczywiście, że nie! Jednak niektóre instytucje nie biorą tego pod uwagę, a osoba, która nie jest zatrudniona i nie posiada umowy o pracę staje się mało wiarygodnym klientem, co jednak często nie ma nic wspólnego z prawdą. Wiele osób uzyskuje dochody w zupełnie inny sposób:

  • studenci otrzymujący stypendia

  • właściciele mieszkań mający dochody z tytułu wynajmu

  • osoby odbierające świadczenia.

Gdyby każda instytucja finansowa opierała ocenę klienta przez pryzmat umowy o pracę, te właśnie osoby nie miałby możliwości uzyskania zobowiązania. Na szczęście na rynku dostępne są również pożyczki dla bezrobotnych i zadłużonych, w których istotny jest dochód, a nie jego źródło.

Zadłużenie a zadłużenie – na czym polega różnica?

Termin zadłużenie określa dwie sytuacje – w języku potocznym używa się go, by opisać stan osoby, która posiada zaległości w spłacie zobowiązań, natomiast w innym znaczeniu to sytuacja, w której osoba posiada zobowiązania, które regularnie spłaca, jednak wpływają one na zdolność kredytową. Jeśli w ocenie banku jest ich zbyt dużo, może odmówić udzielenia pożyczki.

Bez sprawdzania baz – czy na pewno?

Wiele instytucji finansowych nie korzysta z baz, takich jak BIK czy KRD. Jednak ne oznacza to, że w ogóle nie oceniają ryzyka związanego z udzieleniem konsumentowi zobowiązania. Według polskiego prawa, a dokładniej art. 9 Ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim wszystkie instytucje mają taki obowiązek.1 Mogą jednak wykorzystać inne narzędzia i sposoby, niż bazy – najczęściej to oświadczenie o dochodach.

1http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/T/D20110715L.pdf

Author: admin